RANDEVU ALIN
Parfüm Ürün Fotoğraf Çekimi
9 Kasım 2022
Parfüm Ürün Fotoğraf Çekimi

Bir ürün tanıtımı için çekim yapılarak piyasaya sürülmesi daha ilgi çekici olur. Parfüm ürün tanıtım çekimleri de ilgi çekici hale dönüşsün diye ünlü reklam yüzleri, dizi oyuncuları gibi kişiler eşliğinde çekilir. Parfüm çekimlerinde ürünü yalnız tanıtma çekimleri yapılabildiği gibi model desteği ile de çekimler yapılır.

Ön Hazırlık

Parfüm üreticisi ürün lansmanı öncesi reklam ve tanıtım sektöründe çalışan güvenilir firmalar ile görüşür. Bu firmalar fotoğrafçılık alanında hizmet veren firmalardır. Reklam yüzü için önerilecek model kendi belirleyebildiği gibi firmanın önerilerini de dikkate alır ve uygun zaman diliminde ilgili tanıtıcı ile maddi ve manevi süreçler adına sözleşme imzalar. Anlaşmada yer alan süreç ve şartlar çerçevesinde belirlenen alanlarda çekim işlemleri yapılır. Parfüm çekimlerinde toplu yada tek çekim yapılacak ise zaman süreci de ona göre belirlenir.

Parfüm İçeriğine Uygun Mekanlar

Parfüm içeriğine uygun mekan seçimi firma, reklam ajansı ve görselde yer alacak modelin görüşleri doğrultusunda seçilir. Deniz esintisi ve ferahlık içerikli parfümler için deniz kenarı, daha sert parfümler için gece konseptli davet alanları veya romantik geceler konsepti eşliğinde çekimler yapılır. Stüdyo çekimlerinde de bu mekan konseptleri kullanılır.

Ön Plana Çıkacak Detaylar

Parfüm reklam çekimlerinde ön plana çıkacak detaylarda parfümün ambalajı, parfümün şişesi, şişenin doluluğu, kapağı ve ortalığa yayılan mis ve etkili kokunun uyandırdığı haz yansıtılır. Parfümün markası ve içeriğini yansıtacak objelere yer verilir.

Kadın ve Erkek Parfüm Çekimleri

Çekimi yapılacak parfümün erkek yada kadına yönelik ürün olması durumunda rol alacak modelin ona göre seçilmesi gerekir. Unisex parfüm çeşitlerinde ise hem erkek hem de kadın birlikte parfüm çekimi için model olarak kullanılabilir.

Ses Ve Görüntü Efektleri

Bir parfüm çekiminde ses ve görüntü efektleri özenle seçilmelidir. Ses efektlerinde ses tonlaması önemlidir. Ayrıca görüntü efektlerinde de özenli davranılmalı, ses ve görüntü kalitesi her açıdan çekime dahil edilmelidir. Abartıdan uzak sadece parfüme yönelik se ve görüntü efektleri kullanılmalıdır.

İnternet Site ve Bilboardlarda Tanıtım

İnternet ve bilboardlarda çekim görüntülerinin yer alması durumunda görüntü çekimlerinde yer alacak parfümler kuşe kağıda özel baskı ile basılmalıdır. Görsel basım yanında açıklayıcı içerikler de yapılmalıdır. Arka plan beyaz homojen ve yansımaz şekilde olmalıdır. Flash kullanılmadan çekim yapılmalıdır.

Parfüm Çekiminde Teknik Bilgi

Parfüm çekiminde çekim amaçlı kullanılan fotoğraf makinası, fotobox ve tripod yeterli olan malzemedir. Fotoğraf makinasında makrolens kullanılması gerekir Yüksek lensler sayesinde fotoğraf ve video çekimlerinde yüksek çözünürlüklü sonuçlar elde edilir. Flash yerine doğal ışık tercih edilerek parfümün net yansıtılması sağlanmalıdır, parfüm çekiminde kullanılacak bir diğer ayrıntı ise dekorun uygun olmasıdır.

Zorlu Bir Süreç

Parfüm çekimleri en zorlu ürün çekimleri arasında yer alır. Tek yada modelli çekimlerde bu zorlu süreçte teknik bilgi ve ustalık ön planda olmalıdır. Bu alanda yetişmiş usta fotografçılar vardır. Bun fotografçılarla çalışılması durumunda parfüm çekim sonuçları mükemmel olur.

Fotoğraf veya Video Çekimi

Parfüm çekimlerinde fotoğraf ve video çekimleri beraber yapılmalıdır. Böylelikle daha etkili bir sonuç elde edilir. Video çekimlerinde dikkat edilmesi gereken konulardan biri çekim kısa tutulmalıdır. Fotoğraf yada video çekimleri yapılacak ise parfüm tanıtımı öncesi ön çekimler yapılmalı ve en iyi sonuçlar dikkate alınmalıdır.

Parfüm Çekimlerinde Kullanılan Yöntemler

Fotoğraf yada video parfüm çekimlerinde uygulanan yöntemler; mankenli parfüm çekimi, dekor eşliğinde parfüm çekimi ve beyaz fonda parfüm çekimi gibi yöntemler uygulanır. Parfüm çekimi gibi daha pek çok alanda profesyonel hizmet gerekir. Dijital hizmet ve profesyonel çekim ile parfüm çekimleri çok iyi sonuç verir.

Çekim Yapılan Mekanlar

Parfüm çekimlerinde mekan olarak kullanılacak alanlarda dış mekanlar kullanıldığı gibi stüdyo çekimleri de mekan olarak seçilebilir. Çekim dış alanda yapılacak ise fiyat konusu ayrıca belirtilir. Stüdyo çekimlerinde fiyat sabittir. Her çekim mekanında da görsel dizaynlar özenle hazırlanır.

Müşteri çekmek için potansiye var olan yada yeni parfüm ürünü tanıtmak gerekir, Bunun için iyi bir fotoğrafçılığı meslek edinen kişilerden yardım almak gerekir. Meslekte ürün fotoğrafçılığı yapan kişilerden ilgili destek almak doğru sonuç olacaktır. Profesyonel ürün çekimlerinde uygun fiyatla parfüm tanıtımı yapmak mümkün .Profesyonel çekimle ister modelli ister dekorlu olsun satış sitelerine konulduğunda her açıdan izlenebilmelidir. Bu özelliği yani çekimlerde pohotoizy özellikli çekim yapanlar tercih edilmelidir. Parfüm çekimleri sonra retouch photoshop ile efekt, renk ayarı ve temizleme sonrasında yapılabilir.

Bir parfüm ürün çekiminde dikkat edilmesi gereken detaylar arasında profesyonellik, doğru ışık açısı, parfümün farklı açılardan çekimi, kullanılacak dekor veya modelin çekimi gibi detaylara dikkat edilir ise mükemmel sonuç alınır. Bu sonuçları elde etmek için iyi bir fotoğrafçı firması ile çalışmak gerekir. Tanıtımı ve reklamı mükemmel olan profesyonel bir çekim ile hedeflenen kitlenin üzerine çıkılır.

Parfüm tanıtımı yapacak ürün firmalarının tanıtım öncesi bu ön hazırlıkları araştırması ve bu konuları dikkate alarak fotoğraf yada video çekimleri yapması faydalı olacaktır. Kötü bir reklam fotoğraf veya video çekimi ürünün kalitesini yansıtmayacaktır.

Bir parfüm çekiminde profesyonel desteğin öneminin faydalarını bilmek gerekir. Bu desteği fotoğrafçılık mesleğini iyi yapanlar başaracaktır. Parfüm ürün satışında başarının halkalarından biri de iyi bir çekimden geçer.

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş
En Çok Okunan Yazılar