RANDEVU ALIN
Ayakkabı Ürün Çekimi
9 Kasım 2022
Ayakkabı Ürün Çekimi

Ürün çekimi firmaların kendi ürünlerini tüketiciye tanıtması, tüketicide ürünü alması için istek ve merak uyandırması, hoşa gitmesi gibi ürünün satışını hızlandıracak ve arttıracak sonuçlar sağlayacağı için çok önemlidir. Hemen hemen satışı yapılan her ürün için ürün çekimi yapılabilir. Ürün çekimi için genelde profesyonel fotoğrafçılara ihtiyaç olsa da imkân yoksa orta standart bir fotoğraf makinesi ya da günümüzdeki telefonlarla da çok rahat yapılabilir.

Ürün Çekimi Nedir?

Ürün çekimi, bir firmanın ürünlerini en kısa sürede çok fazla kişiye tanıtmanın bir yoludur. Çekilen ürün fotoğrafları katalog basılarak kullanılabileceği gibi çevrimiçi satışlar için internet sitelerinde de kullanılabilir. Aynı sektörde hizmet verip de ürün çekimi yapan firma, yapmayan firmaya göre her zaman daha avantajlıdır.

Ürün Çekiminin Önemi

Ürün çekimi, bir üründen tüketicilerin daha çabuk haberdar olabilmesi ve ürüne göre hazırlanan ortam ve fonda daha hoş gözükmesi açısından önemlidir. Örneğin ayakkabı satışı yapan iki firmadan birisi katalog bastırıp ürün çekim fotoğraflarını kullanırken diğerinin kullanmadığını varsayalım. Ürün çekimi yapan firma hem adından daha çok söz ettirecek, hem daha kolay akılda kalacak hem de daha çok insana ulaşabilecektir. Bu açıdan özellikle satış ve pazarlama stratejisi olarak oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

Ürün Çekimi İçin Gerekli Ekipmanlar

Ürünün özelliklerine bağlı olarak ekipmanlarda değişiklik olsa da temel ekipmanlar aydınlatmalar, flashlar, fonlar, kaliteli fotoğraf makinesi, fotoğraf çekim masası, eğer açık alansa çekim çadırı, canlı manken kullanılacaksa makgöz, kıyafet ve elbiseler, tripod ve yansıtıcıları sayabiliriz.

Ürün Çekimi Nasıl Olmalıdır?

Ürün çekimi için öncelikle ışık güzel ayarlanmalı ve odaklama net olmalıdır. Çekim yapılırken tüketicinin ürünü aldığında memnun kalması ve hayal kırıklığına uğramaması amaçlanır. Arka fon çok önemlidir, olabildiğince sade olmalıdır. Ürünün özelliğine göre zıt renk de tercih edilebilir. Çekimi yapılacak ürün temiz ve güzel görünümlü olmalıdır. Pozlar sade ve ürünü tam yansıtacak şekilde olmalıdır. Eğer photoshop uygulanacaksa çok az kullanılmalıdır. Hatta mümkünse ışıklar ve yansıtmalar kullanılarak photoshopa ihtiyaç duyulmamalıdır.

Ürün Çekimi Nasıl Olmamalıdır?

Ürün çekiminde yapılmaması gereken bazı önemli noktalar vardır. İlk olarak tüketici ürünü aldığında fotoğraftan farklı bir ürünle karşılaşmamalıdır. Karanlık ve bulanık pozlar çekilmemelidir. Bir ayakkabı için ürün çekimi yapılacaksa ayakkabının hem önden, hem yandan, hem topuktan net görüntüsü ya da görüntüleri olmalıdır. Ürünün fotoğrafta rengiyle oynanmamalıdır. Kullanılacak arka fon, ürünün önüne geçecek kadar dikkat çekici ve karmaşık renklerde olmamalıdır. Tüm bunlara dikkat edilirse ürün çekimi daha başarılı sonuçlar verir.

Ayakkabı Ürün Çekimi Nedir?

Ayakkabı ürün çekimi, satışa çıkarılacak ya da hali hazırda satışta olan ürünlerin daha çok satılabilmesi ve daha çok ilgi çekebilmesi için özel ekipmanlar ve uğraşlarla yapılan çekimidir. Bir pazarlama ve satış taktiği olan ürün çekimi firmaların satışlarını arttırmada ve adını duyurmada oldukça büyük rol oynar. Ayakkabının modeline ve kategorisine göre yapılacak çekimler tüketicinin ayakkabıyı kendisinde düşünmesine ve ardından bir an önce sahip olmak istemesine sebep olacak kadar dikkat çekici ve şık olmalıdır.

Ayakkabı Ürün Çekimi Fikirleri

Ayakkabı ürün çekimi için birkaç farklı fikir verilebilir. Örneğin bir gelin ayakkabısı çekimi gelinlik giyen bir gelinde yapılamayacağı için siyah mat bir stant üzerinde led aydınlatmalarla çekim yapılabilir. Ancak günlük bir topuklu ayakkabının canlı manken ayağında çekimi yapılabilir. Eğer önü açık bir ayakkabıysa modelin ayakları ve tırnakları pedikürlü ve bakımlı olmalıdır. Bir plaj ayakkabısının çekimi kumsalın üzerinde yapılabilir. Bir sneakar ayakkabının çekimi futbol sahasında ya da benzer fonlar kullanılarak yapılabilir.

Ayakkabı Ürün Çekimi Avantajları

Ayakkabıları tüketicilere sunarken katalog çekimi ya da internet için ürün çekimi yapıp sunmak, ürünün daha kısa sürede insanlara ulaşmasına ve daha çok müşterinin ilgisini çekebilir. Aynı şeyi satan iki firmanın biri ürün çekimi yaparken diğeri yapmadığında; ürün çekimi yapan firma şüphesiz daha çok satış yapacaktır. Ürünlerin fotoğraflarının kalitesi de çok önemlidir. Bulanık ve net olmayan fotoğraflar tercih edilmez hatta online satış yapılıyorsa dolandırıcı olduğu bile düşünülmesine sebep olabilir.

Ayakkabı Ürün Çekimi Dezavantajları

Her ayak yapısı aynı olmadığı için müşteri ürünü aldığında uyumsuzluk yaşayabilir. Ayakkabıların kalıplarına göre numaralar farklılık gösterebilir. Bu yüzden müşteri memnuniyetsizlik yaşayabilir.

Ayakkabı Ürün Çekimi Kimler Yapabilir?

Genelde profesyonel fotoğrafçılar tercih edilse de eğer imkânlar el vermiyorsa normal bir fotoğraf makinesi ile uygun bir ortam hazırlanarak da çekim yapılabilir.

Ayakkabı Ürün Çekimi Nerede Yapılır?

Her yerde ürün çekimi yapılabilir. Ev, bahçe, yol, kaldırım ya da sadece düz bir fon kullanılabilir. Ancak genelde özellikle profesyonel çekimlerde stüdyo çekimleri ya da düz bir fon ya da basamakta yalnızca modelin ayağı tercih edilebilir.

Ayakkabı Ürün Çekiminin Püf Noktaları

Ayakkabı çekimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ayakkabının tertemiz olmasıdır. Açık bir ayakkabının ürün çekimi canlı bir mankende yapılacaksa mankenin ayakları temiz ve bakımlı olması gerekir. Işık ve yansıtmalar güzel ve dozunda ayarlanmalıdır. Bulanık ve net olmayan fotoğraflar çekilmemeli, odaklama güzel yapılmalıdır. Topuklu ayakkabıların çekimleri yumuşak zeminlerde değil düz ve sert zeminlerde yapılmalıdır. Ayakkabı net ve anlaşılabilir şekilde çekilmelidir.

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş
En Çok Okunan Yazılar