RANDEVU ALIN
Saat Ürün Çekimi
9 Kasım 2022
Saat Ürün Çekimi

Ürün çekimi firmaların kendi ürünlerini tüketiciye tanıtması, tüketicide ürünü alması için istek ve merak uyandırması, hoşa gitmesi gibi ürünün satışını hızlandıracak ve arttıracak sonuçlar sağlayacağı için çok önemlidir. Hemen hemen satışı yapılan her ürün için ürün çekimi yapılabilir. Ürün çekimi için genelde profesyonel fotoğrafçılara ihtiyaç olsa da imkân yoksa orta standart bir fotoğraf makinesi ya da günümüzdeki telefonlarla da çok rahat yapılabilir.

Ürün Çekimi Nedir?

Ürün çekimi, bir firmanın ürünlerini en kısa sürede çok fazla kişiye tanıtmanın bir yoludur. Çekilen ürün fotoğrafları katalog basılarak kullanılabileceği gibi çevrimiçi satışlar için internet sitelerinde de kullanılabilir. Aynı sektörde hizmet verip de ürün çekimi yapan firma, yapmayan firmaya göre her zaman daha avantajlıdır.

Ürün Çekiminin Önemi

Ürün çekimi, bir üründen tüketicilerin daha çabuk haberdar olabilmesi ve ürüne göre hazırlanan ortam ve fonda daha hoş gözükmesi açısından önemlidir. Örneğin ayakkabı satışı yapan iki firmadan birisi katalog bastırıp ürün çekim fotoğraflarını kullanırken diğerinin kullanmadığını varsayalım. Ürün çekimi yapan firma hem adından daha çok söz ettirecek, hem daha kolay akılda kalacak hem de daha çok insana ulaşabilecektir. Bu açıdan özellikle satış ve pazarlama stratejisi olarak oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

Ürün Çekimi İçin Gerekli Ekipmanlar

Ürünün özelliklerine bağlı olarak ekipmanlarda değişiklik olsa da temel ekipmanlar aydınlatmalar, flashlar, fonlar, kaliteli fotoğraf makinesi, fotoğraf çekim masası, eğer açık alansa çekim çadırı, canlı manken kullanılacaksa makgöz, kıyafet ve elbiseler, tripod ve yansıtıcıları sayabiliriz.

Ürün Çekimi Nasıl Olmalıdır?

Ürün çekimi için öncelikle ışık güzel ayarlanmalı ve odaklama net olmalıdır. Çekim yapılırken tüketicinin ürünü aldığında memnun kalması ve hayal kırıklığına uğramaması amaçlanır. Arka fon çok önemlidir, olabildiğince sade olmalıdır. Ürünün özelliğine göre zıt renk de tercih edilebilir. Çekimi yapılacak ürün temiz ve güzel görünümlü olmalıdır. Pozlar sade ve ürünü tam yansıtacak şekilde olmalıdır. Eğer photoshop uygulanacaksa çok az kullanılmalıdır. Hatta mümkünse ışıklar ve yansıtmalar kullanılarak photoshopa ihtiyaç duyulmamalıdır.

Ürün Çekimi Nasıl Olmamalıdır?

Ürün çekiminde yapılmaması gereken bazı önemli noktalar vardır. İlk olarak tüketici ürünü aldığında fotoğraftan farklı bir ürünle karşılaşmamalıdır. Karanlık ve bulanık pozlar çekilmemelidir. Bir ayakkabı için ürün çekimi yapılacaksa ayakkabının hem önden, hem yandan, hem topuktan net görüntüsü ya da görüntüleri olmalıdır. Ürünün fotoğrafta rengiyle oynanmamalıdır. Kullanılacak arka fon, ürünün önüne geçecek kadar dikkat çekici ve karmaşık renklerde olmamalıdır. Tüm bunlara dikkat edilirse ürün çekimi daha başarılı sonuçlar verir.

Saat Ürün Çekimi Nedir?

Saat ürün çekimi, satışa çıkarılacak ya da hali hazırda satışta olan ürünlerin daha çok satılabilmesi ve daha çok ilgi çekebilmesi için özel ekipmanlar ve uğraşlarla yapılan çekimidir. Bir pazarlama ve satış taktiği olan ürün çekimi firmaların satışlarını arttırmada ve adını duyurmada oldukça büyük rol oynar. Saatin modeline ve özelliğine göre yapılan çekim tekniği, fon kullanımı ya da canlı mankenin kolunda sergilenmesi gibi yöntemlerden birisi seçilerek çekim gerçekleştirilebilir.

Saat Ürün Çekimi Fikirleri

Saat ürün çekimi için birkaç farklı fikir verilebilir. Örneğin, spor bir saat ve akıllı özelliği olan bir saat koşu yapacak gibi bir kıyafet giymiş sporcuda çekilerek hem saate bakması hem de nabız, adım sayısı gibi kontrolleri yapabilmesi özelliği ile birlikte verilebilir. Ya da şık bir klasik saat, film galası bir ortamda uygun modellerle çekilebilir. Önemli olan saatin dikkat çekeceği bir çekim yapılması ancak hiçbir faktörün saatin önüne geçmemesidir. Mümkünse çekimde ışıldayan tek şey saat olmalıdır. Kadın modellerde başka takı kullanımı yapılmazsa daha iyi olur.

Saat Ürün Çekimi Avantajları

Saatleri tüketicilere sunarken katalog çekimi ya da internet için ürün çekimi yapıp sunmak, ürünün daha kısa sürede insanlara ulaşmasına ve daha çok müşterinin ilgisini çekebilir. Aynı şeyi satan iki firmanın biri ürün çekimi yaparken diğeri yapmadığında; ürün çekimi yapan firma şüphesiz daha çok satış yapacaktır. Ürünlerin fotoğraflarının kalitesi de çok önemlidir. Bulanık ve net olmayan fotoğraflar tercih edilmez hatta online satış yapılıyorsa dolandırıcı olduğu bile düşünülmesine sebep olabilir.

Saat Ürün Çekimi Dezavantajları

Her saat her bilekte aynı durmayacaktır. Saat de önemli aksesuar olduğu için mlodeli beğenmek aslında yeterli değildir. Kişilerin karakterleri ve yapılarını da yansıtacak bir model olmalıdır. Bu sebeple model olarak fotoğrafını gördüğü bir ürünü tüketici aldığı zaman kendi üzerinde beğenmeyebilir. Örneğin çok ciddi görünümlü, sert ve kalıplı bir adamda renkli spor saatler pek bağdaştırılamaz.

Saat Ürün Çekimi Kimler Yapabilir?

Genelde profesyonel fotoğrafçılar tercih edilse de eğer imkânlar el vermiyorsa normal bir fotoğraf makinesi ile uygun bir ortam hazırlanarak da çekim yapılabilir.

Saat Ürün Çekimi Nerede Yapılır?

Her yerde ürün çekimi yapılabilir. Ev, bahçe, yol, kaldırım ya da sadece düz bir fon kullanılabilir. Ancak genelde özellikle profesyonel çekimlerde stüdyo çekimleri ya da düz bir fon ya da canlı modellerin kollarında tercih edilebileceği gibi kol şeklinde maketlerde de sergilenebilir.

Saat Ürün Çekiminin Püf Noktaları

Saat çekimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, öncelikle saatlerin parlak ve temiz görünmesidir. Kamera odağı çok iyi ayarlanmalı saatin içi ve kordonları da net olarak görülebilmelidir. Tüketici ürün çekiminin fotoğrafında gördüğü bir saati aldığı zaman farklı bir ürünle karşılaşmamalıdır. Canlı bir modelde çekiliyorsa kolu çok kapalı olmayan kıyafetler tercih edilmelidir.

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş
En Çok Okunan Yazılar