RANDEVU ALIN
Kolye Ürün Çekimi
9 Kasım 2022
Kolye Ürün Çekimi

Bir ürünün en iyi şekilde pazarlanabilmesi için tüketiciye iyi tanıtılması gerekir. Tüketiciyi etkileyecek ve ürünü almasını isteyecek duygular yaratmak ve tüketiciyi o ürüne adeta bağlamak gerekir. Bunları sağlayacak en etkili yöntem ise ürünün fotoğraflarının çekimlerini yapmak ve oldukça göz alıcı bir şekilde tüketiciye sunmaktır.

Ürün Çekimi Nedir?

Ürün çekimi, en kısa tanımıyla ticareti yapılacak ve müşteriye sunulacak ürünün daha çok talep görmesi ve daha kısa sürede daha çok insana ulaşması için yapılan bir satış ve pazarlama faaliyetidir.

Özellikle internet satışları yani çevrimiçi satışlar için çok büyük bir öneme sahiptir. Özenli, doğru ışıkla ve doğru pozda çekilen bir ürünün satış ve beğeni sayısı ile özensiz ve net olmayan fotoğrafla koyulan ürünün satış ve beğeni sayısı arasında fark olacaktır. Hatta bu iki ürün aynı bile olsa düzgün ve gösterişli çekilen ürün tercih edilecektir.

Ürün Çekimi İçin Hangi Ekipmanlar Gerekir? 

Ürün çekimleri genelde stüdyoda yapılırken bazen açık havada da tercih edilebiliyor. Çoğunlukla stüdyo çekimleri tercih edilir. Stüdyo çekimleri için uygun ortamı ve arka planı hazırlamak oldukça önemlidir.

Fotoğrafçılar daha rahat çekim yapabilmek ve daha güzel sonuçlar elde edebilmek için bazı donanımlara ihtiyaç duymaktadır.

Bunlar; eğer stüdyo dışında çekim yapılacaksa ürün çekim çadırı, ürün çekim masası, reflektör, ışık yansıtıcılar, flashlar, tripod, lightbox, softbox ve uygun fondur. Ayrıca eğer bir canlı manken üzerinde ürün çekimi yapılacaksa gerekli elbise, kıyafet ve aksesuarlar ve makgöze de ihtiyaç duyulur.

Ürün Çekimi Hangi Ortamlarda Yapılmalıdır?

Ürün çekiminin yapılacağı ortam aslında çok da isteğe bağlı değildir. Genellikle bu iş için seçilen fotoğrafçının fikrine bırakmak daha doğru olur. Ürünün özelliğine göre açık alanda da stüdyo ortamı yaratılarak çekim yapılabilir.

Ancak genel tercihin stüdyoda olduğunu söylemek de mümkündür. Kısıtlı imkânlardan dolayı ev ya da iş yerlerinde de çekim ortamı yaratmak elbette mümkündür.

Ürün Çekimini Herkes Yapabilir Mi?

Ürün çekimini yalnızca profesyonel fotoğrafçılar yapacaktır diye bir kural yoktur. Ancak en etkili sonucu almak için eğer imkân varsa bu işin profesyonelleriyle çalışmak daha güzel olacaktır.

Eğer imkân ve süre kısıt varsa elde olabilen fotoğraf makinesi ile uygun fon yaratılarak da çekimler yapılabilir. Ancak her iki çekim tüketicide aynı etkiyi yaratır diyemeyiz. Profesyonel çekimle tüketiciye sunulan ürün tabi ki daha çok ilgi görecektir.

Kolye Ürün Çekimi Nedir?

Kolye ürün çekimi, satışa sunulması düşünülen ya da satışta olan ancak dikkat çekmesi istenen ürünlerin çoğunlukla profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilmesidir. Birbirinden farklı modeller ve renklerle birden çok fotoğraf çekilir. Böylece hem çeşitlilik gösterilmiş olur hem de tüketiciyi etkileme şansı artar.

Kolye Ürün Çekimi Nasıl Yapılmalıdır?

Kolye ürün çekiminin düz bir zeminde yapılmasından ziyade, seçilmiş bir mankenin boynunda yapılması daha net bir görüntü yaratacak ve daha çok ilgi alacaktır.

Kolye Ürün Çekimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kolye ürün çekimi yapılırken ürünün net görünmesi önemlidir. Mankenin boynunda çekim daha iyi olacaktır. Kolyenin şeklini ve modelini tam yansıtacak açıda fotoğraf çekilmelidir.

Kolye Ürün Çekiminde Nasıl Yöntemler Kullanılmalı?

Kolye ürün çekimi, kolyenin rengini ve modelini en güzel gösterecek fon üzerinde yapılabilir. Cansız manken üzerinde yapılır. Ya da canlı bir manken üzerinde yapılabilir ki en etkilisi bu olacaktır. Bunun dışında yeşilliklerin içinde ya da beyaz karlar üzerinde de çekim yapılabilir.

Kolye Ürün Çekiminin Püf Noktaları

Öncelikle ürünler parlak ve temiz olmalıdır ki fotoğrafta da göz alıcı dursun. Fotoğrafçı eğer profesyonelse bunu bilir ancak değilse mutlaka makro lens kullanmalıdır. Ürüne odaklama doğru yapılmalıdır.

Netliğe dikkat edilmelidir. Çok karışık fonlar ve çekim teknikleri kullanılmamalıdır. Olabildiğince sade ama özenli fonlarla ürün ön plana çıkarılmalı, dikkatin başka yöne kaymaması sağlanmalıdır.

Yansımalar doğru arka planda kullanılırsa kolyeleri daha şık gösterebilir. Bunların dışında ise renklerin zıtlık uyumundan da faydalanılabilir. Eğer canlı manken kullanılacaksa manken mutlaka kolyeyi tam gösterecek şekilde ön kısmı açık kıyafetler tercih etmelidir. Kıyafeti soft renklerde olursa ya da tek renk olursa, makyajı ise biraz daha belirgin olursa daha iyi bir görünüm yaratılabilir.

Kolye Ürün Çekimi Nasıl Olmamalı?

Kolye ürün çekimi, öncelikle kolyeyle aynı fonda yapılmamalıdır. Bu kolyenin belirginliğini kaybetmesine sebep olur. Ürün çok uzaktan ve bulanık çekilmemelidir. Doğru ışık kullanılmalı yetersiz ışıkta çekilmemelidir. Eğer canlı mankende çekiliyorsa mankenin kıyafetinin önü kapalı olmamalıdır. Mümkünse toplu ya da atkuyruğu gibi modeller tercih edilmelidir. Mankenin kıyafeti çok renkli ve karışık olmamalıdır. Fon karışık desenli olmamalıdır. Mümkün olduğunca çok ürün fotoğraflanmalıdır. Fotoğrafları gören alıcı, neden bu ürünü almaması gerektiğini değil, alması gerektiğini düşünmelidir. Fotoğrafların ihtişamı ile de ürünü satın almaya karar verebilir.

Kolye Ürün Çekiminin Faydaları

Kolye satışı yapan bir firma, ürünlerini sadece bulunduğu bölgeye değil, elbette ülkenin hatta belki de dünyanın her yerine göstermek isteyecektir. Bunun ise en kısa ve kolay yolu internet üzerinden satış yapmaktır.

İnternet satışlarında ürün açıklamasından çok, ürünün görseli tüketiciyi etkiler. Bu yüzden doğru ve net bir kolye çekimi ile müşteriyi etkilemek daha kolay olacaktır. Ayrıca elden ele yayılabilecek bir katalog bastırmak da bulunulan bölgede daha çabuk duyulma imkânı yaratır. Böylece daha kısa sürede daha büyük bir kitlenin dikkati çekilir.

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş
En Çok Okunan Yazılar