RANDEVU ALIN
Nü Fotoğraf Nedir? Nü Fotoğraf Çekmek İçin 12 Tavsiye
9 Kasım 2022
Nü Fotoğraf Nedir? Nü Fotoğraf Çekmek İçin 12 Tavsiye

Çıplak ya da nü fotoğrafçılık, fotoğrafçılık çeşitlerinden biridir. Çıplak ya da yarı çıplak bir insanın resmini ya da çıplaklığı düşündüren bir fotoğraf içerir. Çıplak fotoğrafçılık, eğitimsel kullanımlar, ticari uygulamalar ile sanatsal kreasyonlar dahil olmak üzere farklı amaçlarla çekilir. Nü fotoğrafların sergilenmesi ya da yayınlanması, muhtelif kültürlerde ya da ülkelerde diğer ülkelerden daha fazla ve tartışmalı olabilir.

Çıplak ya da yarı çıplak görüntüler, bazen pornografik dergilerde veya eğlence alanında yaygın olarak kullanılır. Bu kartpostallar ve diğer formatlar şeklinde olabilir. Nü fotoğraflar, etnografı çalışmalar, bedeni ya da cinsel eğitim benzeri bilimsel ve eğitim amaçlı kullanılabilir. Nü görüntüler, tıbbi ya da diğer ders eğitim kitapları, bilimsel raporlar, makaleler ya da araştırmalara eşlik etmek için de kullanılabilir.

Nü Fotoğraf Çekimi Öncesinde Yapılması Gerekenler

Çıplak fotoğraf çekimi gerçekleştirmek diğer fotoğrafçılık çeşitlerinde olduğu gibi ön hazırlık gerektiren bir meslektir. Diğer fotoğrafçılık türlerinin aksine çıplak fotoğrafçılığında hazırlık aşamaları esas olarak modelle bağlantılı işlerden oluşmaktadır. Modelin ne kadar rahat olması sağlanırsa o kadar iyi çekimler yapılır.

Model ile sürekli iletişim halinde olup onu rahatlatmak, bir nü fotoğrafçının dikkat etmesi gereken en önemli maddeler arasında yer alır. Eğer ki onla iletişim kurmazsanız bir süre sonra model güven duygusunu kaybedebilir.

Çıplak fotoğraflarda fotoğrafını çekeceğiniz modeli en iyi şekilde anlamak için çekim öncesi ya da anlaşma öncesinde modele değişik sorular yöneltebilirsiniz. Bu sorular modelin hobilerinden tutun en sevdiği renge kadar çeşitli olabilir. Böylece modelle en iyi biçimde iletişim ve etkileşim kurmak mümkün olur.

Modelin Çekimle İlgili Olmasını Sağlamak

Çıplak fotoğraf çekimi konusunda en büyük sorunlardan birisi modelin çekimle alakasız gibi gözükmesidir. Bu sorunu aşabilmek için genel olarak çektiğiniz Çıplak fotoğraflara yönelik çeşitli örnekleri modelle paylaşmalısınız. Fotoğrafları onla paylaştıktan sonra kamera karşısında nasıl gözüktüğünü anlayacaktır.

Modeliniz fotoğraflarda daha iyi yer alma amacı ile üstün çaba göstermeye başladığında daha nitelikli fotoğraf çekimleri gerçekleştirirsiniz. Çıplak fotoğraf çekiminde hep modelin çıplak bedenine bakmak zorunda olacağını unutmamak gerekiyor. Bu sebeple onun kendini güvende hissetmesi ve fotoğraf çekimi ile ilgili olması çok önemlidir.

Siyah Beyaz Çekimlerden Yararlanmaya Çalışın

Çekimlerinize siyah beyaz renk tonları katarak çekilen Çıplak fotoğrafa değişik ve çekici bir hava katmak da mümkün. Özellikle de modelin yüzünde çiller mevcutsa siyah beyaz çekimle bu görüntüyü yok etmek de mümkün. Fotoğrafları önce renkli çekimden sonra siyah beyaza da çevirebilirsiniz. Ama doğrudan siyah beyaz çekimler daha etkileyici olabilir.

Sahne Malzemeleri Kullanmak

Çıplak fotoğraf çekimlerini değişik bir boyuta taşımak isteniyorsa çekimler sırasında sahne materyalleri kullanabilirsiniz. Sahne materyalleri çekimlere derinlik katacaktır. Bunlarla beraber fotoğrafı görüntüleyen insanların dikkatini çekmek çok daha kolay olacaktır. Çıplak fotoğrafçılıkta sahneyi en iyi biçimde kullanmak zorundasınız.

Çıplak fotoğraf çekiminde kullanılacak sahne materyallerine ve bunun düzenine göre karar verebilirsiniz. Genel olarak kanepe, masa ya da sandalye genellikle yeterli olacaktır. Kavramı ve kompozisyonu daha ilgi çekici kılabilmek için değişik seçeneklere yönelebilirsiniz. Fakat aynı zamanda fotoğrafın sadeliğini düşünmek gerekir. Bu ikisinin ayarının iyi olduğu fotoğraflar her zaman en iyi sonucu verecektir. Birini çok iyi yapsanız bile diğer konuyu önem vermemek fotoğrafı vasat kılabilir.

Modelin Gereken Bölgelerini Kapatın

Çıplak fotoğraf çekiminin bir sanat olduğunu unutmamak gerekir. Çıplak fotoğraflar ile yetişkin fotoğrafları arasında belli farklılıklar vardır. Modelinizden çıplak olmasını arzu etseniz bile ondan özel olarak cinsel organını ve göğüslerini bir biçimde kapatmaya çalışmasını istemek gereklidir. Çıplak fotoğraflar tam olarak çıplaklık anlamına gelmemelidir.

Fotoğraf çekimi esnasında modelden ellerini ya da bacaklarını kullanıp belli bölgeleri kapatmasını isteyebilirsiniz. Bazı hallerde örtü kullanmak da işi kotarabilir. Bu örtüyü sahnenin bir parçası haline getirip daha yaratıcı olmayı başarmak da akıllıcadır. Esas olarak nü fotoğrafçılığın sınırlarını aşmak için gayret göstermelisiniz.

Nü fotoğrafçılık esas olarak fotoğrafçıya önemli kazanımlar sağlayacaktır. Bu tür fotoğraflar çekerken insan vücudunun benzersizliğini kavramış olacaksınız.

Çektiğiniz Modelin Anonim Kalmasına Uğraşın

Çıplak fotoğrafçılığında kişinin gizliliği çok önemlidir. Neticede kişi çıplak bir biçimde kamera karşısında olacak ve isminin başkalarınca bilinmesini arzu etmeyecektir. Bu karara saygı duymak ve en başından kişi ile bu ayrıntıyı konuşmak gerekir. Böylece fotoğraf paylaşımında daha az problem yaşarsınız.

Bazı hallerde kişi adının paylaşılmasında bir sakınca görmez ya da isminin paylaşılmasını özel olarak da isteyebilir. Çıplak fotoğrafçılığında bu sık karşılaşılan bir hal değildir. Böyle bir talep gelirse onu geri çevirmek arzu edilmeyen bir davranıştır. Kişi ile anlaşıldığı taktirde kurallar her nasılsa ona bağlı kalmalısınız.

Karmaşık Pozlar Verdirmekten Kaçının

Birçok kişi karmaşık pozların daha havalı duracağını düşünür. Basit pozların sıkıcı olduğunu ve yeni tür pozlar verdirerek daha havalı olacağı hissine kapılır. Aslında en çok başarılı olan pozlar genel olarak basit çekilen ama birçok şeyi de barındıran pozlar olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle karmaşık pozlar verdirmek için kasmak kötü bir tercihtir. Bu hem fotoğrafçı olarak sizi hem de modeli yorabilir.

Modellere birbirinden değişik birçok poz verdiririz. Ama görürüz ki o kadar değişik pozların içinde en güzelleri en az karmaşık çekilen pozlar olur. Basit pozlar modelin daha rahat hareket edişini sağladığından poz verme de bir o kadar kolay olur. Eğer model gerginse çok karmaşık olmayan pozlar çekip yaptığınız çekimleri ona da göstermeniz tavsiye edilir. Bu şekilde motive olmasını sağlamak mümkün.

Çekim Sonrası Düzenlemelerden Kaçınmamak Gerekir

Yalnızca stüdyoda fotoğrafları çekmek yetmez. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile fotoğraf düzenleme uygulamaları da artık oldukça becerikli. Fotoğrafın her türlü ayarı ile oynayabilme mümkün hale gelmiştir. Bu nedenle de fotoğrafın bazı ayarlarında, örneğin beyaz dengesinde sıkıntı olması sizleri üzmesin. Bunlar fotoğraf düzenleme uygulamaları sayesinde kolayca düzeltilebilecek hatalar arasında yer alıyor.

Çekim sonrası düzenleme birbirinden değişik yazılımlarla gerçekleştirebilirsiniz. Örnek olarak, modelin cildi oldukça iyi ve bunu ön plana çıkarmak arzu ediyorsanız fotoğraf düzenleme programlarının kalibrasyon ayarlarıyla çalışmak önerilebilir. Fotoğraflarınıza sinematik bir etki eklenmek istenirse yine bu düzenlemelere başvurmak mümkün.

Çıplak fotoğraflarınızın doğal görünmesini arzu ediyorsanız düzenlemeleri en az seviyeye indirmelisiniz. Bu katı bir kural olmasa da ona sadık kalma önemli derecede iyi bir düşüncedir. Bunun nedeni bir fotoğrafın üzerinde yapılacak fazladan düzenlemeler onun esas dokusunu olabildiğince etkileyebilir.

Fotoğraf Çekiminde Rahat Olun ve Eğlenmeye Bakın

Modelinizle özel olarak aynı cinsiyette olmak sizin için bir artıdır. Aynı cinsiyette olduğunuz model ile yapılacak çekimler rahat geçecektir. Çekim esnasında keyif almanız önemlidir. Modelle muhabbet edin, gülün ya da ona komik bir anınızdan bahsedin. Yapılacak bu eylemler modelin rahatlayıp gevşemesine ve rahat poz verişine yardımcı olur.

Modeli sıkmamak ve onun bu fotoğraf çekimini sanki normal bir poz verme gibi hissetmesini sağlamak için elinizden geleni yapın. Bu sayede fotoğraf çekimi hem sizin için hem de model için oldukça iyi geçecektir. Bu sayede hem model hem de siz bu çekimden en iyi verimi sağlayabilirsiniz.

Fotoğraf Makinesi Tercihini Doğru Yapın

Nü fotoğraflar çekimi için herhangi bir DSLR fotoğraf makinesi ya da aynasız fotoğraf makinesi gereksiniminizi karşılar. Fotoğraf makinelerinin normal özelliklerinden yararlanmak genelde yeterli olur. Bazı hallerde ise sınırları zorlayıp daha değişik özellikler üzerinden çekimler yapmak da mümkün.

Işıklandırmaya Dikkat Etmek Önemlidir

Nü fotoğraf çekiminde nasıl bir ışıklandırma olacağına önceden karar vermelisiniz. Ciltte en iyi hangi ışık düzeyinin görüneceğini düşünmeniz gerekiyor. Genel olarak yumuşak ışıklar bu iş için en iyi seçimdir. Olası olan hemen her noktada sert ışıktan kaçınmaya çalışmak önerilir.

Belirli Nü Fotoğraf Çekim Konseptlerini Benimseyin

Nü fotoğraf çekimi, çekim tekniğinden daha çok çekim düşünceleriyle ilerleyen bir süreçtir. Oluşturulacak kompozisyon, kullanacağınız sahne ya da başvurulacak yöntemler değerlidir. Bu nedenle çıplak fotoğraf çekimlerinde belli fikirleri önemseniz daha iyi olacaktır.

Çıplak fotoğraf çekiminde stüdyoda olsun stüdyo dışında olsun belli bir konsept belirleyerek bu konsept üzerinde çekim yapmak işi kolaylaştırır. Ayrıca bu tutum sizi diğer fotoğrafçılardan ayıran bir çekim tekniği oluşturmanıza olanak da sağlar. Buna dikkat ettiğinizde daha başarılı olursunuz.

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş
En Çok Okunan Yazılar