RANDEVU ALIN
Takı - Mücevher Ürün Çekimi
9 Kasım 2022
Takı - Mücevher Ürün Çekimi

Takı - mücevher ürün çekimi ürün fotoğrafçılığının en keyifli kollarından biridir. Işıltılı ve çarpıcı görünüme sahip olan mücevherlerin ürün çekimi biraz meşakkatlidir. Fakat profesyonel dokunuşlar ve teknik bilgilerle muhteşem çekimlere imza atıyoruz. Elmas bir yüzüğün ya da pırlantanın ışıltısını gerçek anlamda yansıtabiliyoruz.

Takı - Mücevher Ürün Çekiminin Püf Noktaları

Çekilen takı fotoğraflarında ürünün sahip olduğu parlaklığı ve şıklığı yakalamak teknik bilgi gerektirir. Reklam ve kataloglarda ürünlerin gerçekte olduğundan daha ışıltılı ve etkileyici görünmesinin nedeni de budur. Birkaç püf noktaya dikkat ederek çarpıcı ürün çekimleri yapmak mümkündür.

Temizlik ve Cila

Gözle göremediğimiz şeyler fotoğraf makinesinde net olarak ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden takı ve mücevher ürün çekimi yapmadan önce temizliğe ayrıca özen gösteriyoruz. Temiz ve cilalı takılar etkileyici ve ışıltılı bir fotoğraf çekiminin ilk şartıdır. Bu işlem sıradan bir temizlik işlemi değildir. Özel malzemeler ve ekipmanlar gerektirir. Yumuşak ve bu iş için üretilmiş mikrofiber bezler ile silme işlemi yapılmalıdır. Bunun yanı sıra küçük hava pompası ile toz zerreleri mücevherden uzaklaştırılıyor. Tüm bu işlemleri yaparken parmak izi bırakmamak adına eldiven kullanıyoruz.

Makro Lens

Gerçek ötesi çekimler için makro lens kullanmak gerekiyor. Takının tüm detaylarını ve işçiliğini makro lens sayesinde fotoğrafa taşıyoruz. Uzun odaklı ve dar açılı makro lensler sayesinde ürüne çok yaklaşmadan rahat çekimler yapıyoruz.

Basit Tema

Mücevherin tüm ihtişamını ön plana çıkarmak onu tek başına çekmekle sağlanır. Kendi başına son derce ihtişamlı ve pırıltılı olan bu parçalar basit çekimlerle büyük etki oluşturabiliyor. Renk, desen ve model olarak net bir çekime imza atmak da bunu gerektirir. Birden fazla takı veya mücevher aynı karede olmamalıdır. Ayrıca göz yoran arka plan tasarımlarından da uzak duruyoruz. Minimalist temalarla takının tüm şıklığını ve ışıltısını sergileyen başarılı sonuçlar elde ediyoruz.

Sabit Kamera

Ürün fotoğrafçılığının en önemli ekipmanları arasında kumanda ve tripod yer alıyor. Net ve etkileyici çekimler için fotoğraf makinesinin sabit tutulmasına özen gösteriyoruz. Bunun için tripod adı verilen bir mekanizmadan yararlanıyoruz. Mekanizmaya yerleştirilen fotoğraf makinesi ile sarsıntı ihtimalini en aza indiriyoruz. Ayrıca nesnelerin de kadrajda kalmasını sağlıyoruz. Odak, aydınlatma, açı gibi ayarlamalar ise uzaktan kumanda ile yapılıyor.

Yansımalar

Metaller ve değeli taşlar ışığı çok iyi yansıtır. Çekim sırasında bu yansıma fotoğrafın kalitesini ve görselliğini ciddi anlamda zedelemektedir. Bu yüzden yansıma iyi bir ürün fotoğrafı için dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Bu noktada tecrübe ve teknik bilgilerin yanında deneme yanılma süreci de devreye giriyor. Ürüne en fazla ışığı yansıtıp en net fotoğrafı çekebilmek için doğru açıyı bulmak gerekiyor. Bu sırada tavan ışığı ve beyaz kağıt gibi farklı yöntemler kullanılabilir.

Odaklanma

Mücevher ve takıların kendine özel tasarımları vardır. Her takının tasarımı yani parlayan yanı farklıdır. Bu yüzden ürünü iyi tanıyıp odaklanmak gerekiyor. Örneğin bir kolyenin asıl yıldızı elmas taşları ise onu vurgulamak gerekiyor. Bu vurguyu yaparken sadece otomatik odaklanmayı kullanmak yetersiz kalacaktır. Vurgulanmak istenen kısım fotoğrafta net bir şekilde gösterilir. Netlik yeri doğru çekilmediyse odaklanma ve çekim işlemleri defalarca tekrar edilebiliyor. Alanında uzman ekibimiz profesyonel çekimlere imza atıyor. Bunun yanı sıra fotoğraf düzenleme programlarıyla da vurgulanmak istenen kısım netleştiriliyor.

Siyah-Beyaz Dengesi

Katalog veya dokümantasyon için çekim yaparken doğru renkleri yakalamak çok önemlidir. Altın altın gibi, gümüş gümüş gibi pırlanta pırlanta gibi, elmas da elmas gibi görünmelidir. Bunun için yapılması gereken ise siyah-beyaz dengesini ayarlamaktır. Tecrübeli çekim ekibimiz takı ya da mücevheri gerçek hayattaki görünümünü yakalamak için gerekli ayarlamaları titizlikle yapıyor. Siyah-beyaz dengesi için RAW formatı ve gri kartla yapılan çekimlerde görüntü kalitesi maksimum düzeyde korunuyor.

Kontrast Renkler

Çekici ve güçlü bir görüntü için arka plan son derece önemlidir. Mücevheri renkli ve ilgi çekici yüzeylerde çekerek etkileyici kontrastlar oluşturuyoruz. Çekimi yapılacak ürüne göre tek bir renk ya da bir rengin farklı tonları ile çarpıcı arka planlar hazırlıyoruz. Bu kontrastları yaparken minimalist düzeyde çalışıyoruz. Arka plan maksimum etkiye sahip olsa da kesinlikle mücevherin önüne geçmiyor. Aksine mücevherin büyüsünü daha şiddetli bir şekilde gözler önüne seriyor.

Aydınlatma

Her tür fotoğraf çekiminde doğal ışık tavsiye edilir. Fakat profesyonel bir sonuç istiyorsanız başka aydınlatma faktörlerine de ihtiyaç duyulur. En kaliteli ve etkileyici çekimler için doğal ışığın yanı sıra özel aydınlatma sistemleri ve flaş tiplerini kullanıyoruz. Çekim yapılan alana, saate ve ürüne göre reflektör, ışık kutusu gibi özel aydınlatma ürünleri tercih ediyoruz. Aydınlatmayı kendi kontrolümüzde alarak özgün çekimler yapıyoruz. Eşit ve yumuşak bir aydınlatma sağlarken gölge olayını da ortadan kaldırmaya dikkat ediyoruz.

Dekor

Sıradan takı - mücevher ürün çekimlerinin yanı sıra yaratıcı sonuçlar için tecrübemize güvenebilirsiniz. Zengin ve etkileyici dekorlarla ürün çekimine ayrı bir stil kazandırıyoruz. Dekor çalışmasını yaparken ürünün güzelliğini gölgede bırakmayacak şekilde hareket ediyoruz. Dekoru oluşturan değişkenlerin takı ile kurduğu etkileşime dikkat ediyoruz. Dekorlar mücevheri tamamlayacak şekilde tasarlanıyor. Kaliteli, etkileyici, göz alıcı ve amacına uygun takı - mücevher ürün çekimleri için profesyonel bir kadro ile çalışıyoruz.

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş
En Çok Okunan Yazılar